Стотици милиони са загубите на държавата от пожарите, а загубите на биоразнообразие дори не могат да бъдат изчислени.
Промени в климата
Горски пожари в България е имало и преди 1990 г. Равносметката сочи, че те често съвпадат с най-големите горещини и засушаване - случват се рано на пролет след безснежни и сухи зими и по време на сухи горещи лета през юли и август. За географската ширина на България са характерни такива цикли през 7-8 години. През последните 15 години обаче се забелязва обезпокояващ факт - пожароопасните периоди са през все по-малки интервали и се задържат за две и повече години. Извод: климатът на България се променя трайно към засушаване като дъждовете не са разпределени равномерно, а образуват пороища и наводнения.
Вредна държавна политика
Горският сектор се управлява непрозрачно. Вече десета година се унищожават вододайните и брегоукрепващи зони на реките в България. Вместо да водим борба чрез залесяване и подобаващо управление на горите ние допускаме тяхното унищожение и деградация.
Опожарените гори продължават да се раздават почти без пари на бизнеса. През периода 1999-2002 г. милиони куб. м. дървесина бе изнесена в Гърция и Турция от бизнеса след "закупуване" на корен за по няколко лв. като негодна дървесина. В чужбина материалите за огрев се търгуваха за 80-100 долара. Следва: няколко стотин милиона печалба за предприемачите и в пъти по-голяма вреда за държавата.
Смело може да се твърди, че пожарите през 2002 г. в повечето случаи бяха умишлени. В Източни Родопи за 10 дни имаше 11 пожара на различни места, които възникваха веднага щом се потуши предният. Тогавашният министър на земеделието и горите Дикме спря износа на опожарена дървесина и проблемът бе решен за кратко. Пожарите спряха. Последваха и няколко влажни години.
Дървопреработвателната промишленост
Цялата дървопреработвателна промишленост след 2000 г. вече се намира в частни ръце подобно на дърводобивната. 80% от добива на дървесина в държавните гори се извършва без търг.
След тазгодишните пожари фирмите са с осигурен "бизнес" за няколко години напред. Те преработват дървесината на стружки и посредством лепила произвеждат дървесни плоскости за мебели и облицовка и др. Полуфабрикатите се изнасят в чужбина на много ниски цени, а се връщат в България под формата на готова продукция на по-висока цена.
Грешки в залесителната политика
При залесяване на горски площи и земеделски земи са направени залитания към използване на нехарактерни за района видове. Масово на ниска надморска височина в сухи райони е залесявано с черен бор, който има може би най-висок коефицент на пожароопасност. Показателен е случаят със Сакар, където от 1999 г. до момента вероятно не са останали вече иглолистни насаждения.
Състоянието на пожарните команди в България
Доблестните български пожарникари и горски работници са изправени пред огнената стихия едва ли не с голи ръце. Остаряла първобитна техника, която отказва всекидневно, липсата на най-наложителните материали и оборудване /моторни триони, кофпомпи, подходящо облекло, транспорт, пожарни коли/. Горският ресурс оценяван за милиарди е оставен без защита.
Всички в България станахме свидетели на бляскавите резултати след употребата на специализираната за горски пожари руска техника - вертолет МИ-26 в Източни Родопи през 2002 г. и ИЛ-76 през тази година край Стара Загора и Сакар. За съжаление липсата на собствена специализирана техника и необходимото време загубено за преговори и транспорт от чужбина и в двата случая доведе до разрастване на пожарите и изгаряне на десетки хиляди декара гори.
Конкретни стъпки
- Незабавно да се приеме от правителството мораториум на износа на обла дървесина и полуфабрикати в чужбина, като основна превантивна мярка против умишлените пожари.
- Незабавно да се закупят няколко вертолета МИ-26 специализирани за борба с горски пожари.
- Да се издаде постановление на Министерски съвет изгорелите гори да се отдават за сеч само до временен склад, а продажбата да се извършва от лесничействата. Продажбата на материалите да се извършва само и единствено на явен търг с първоначална защитна цена около средната за категорията дървесина. В цялата процедура по отдаване за сеч и продажба да участват като наблюдатели журналисти и репортери, НПО и гражданските комитети за спасяване на горите.
- Незабавно да се отделят средства за оборудване и обучение в горските стопанства и пожарните екипи за най-пожароопасните райони на страната.
- Изготвяне на планове за устойчиво управление на всички пожароопасни горски територии, включително опожарените.
По информация от Зелени Балкани